Припинити політичні спекуляції — запровадити електронний облік лісопродукції до 1 лютого поточного року


 

Таке доручення дав голова обласної ради Ігор Вдовенко сьогодні під час робочої наради з керівниками дочірніх агролісогосподарських підприємств комунального підприємства «Чернігівоблгроліс». У заході взяв участь перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук.

 

Визначивши терміни, Ігор Вдовенко наголосив, що Кабінет Міністрів України поставив завдання щодо запровадження електронного обліку деревини.

За словами виступаючого, таке рішення є дуже важливим і потрібним для контролю та моніторингу.

— Це питання не нове. Про запровадження електронного обліку лісопродукції мова ведеться вже 5 останніх років. Але не набула реалізації через відсутність законодавчої бази, яка б регламентувала використання цієї системи лісокористувачами комунальної власності, — наголосив голова обласної ради та нагадав, що два роки тому вже була спроба введення в області електронного обліку деревини господарськими підприємствами комунальної власності.

Для переходу на централізований електронний облік деревини 18 дочірніх підприємств, які входять до структури КП «Чернігівоблагроліс», необхідне відповідне обладнання та належне фінансування, джерела якого треба активно шукати.

Звітуючи про роботу КП «Чернігівоблагроліс», перший заступник генерального директора Володимир Никончук повідомив про зменшення доходів підприємства, яке пояснив скороченням обсягу реалізації виготовленої товарної продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках та зниженням відпускних цін внаслідок скорочення попиту на продукцію. Торік, приміром, дохід від реалізації товарної продукції та послуг дочірніми підприємствами, становив 189 529 тис. грн, що на 31 583 тис. грн. менше показників 2018 року.

В числі прикладів вирішення фінансового питання, голова обласної ради навів рішення вінницьких колег, які внесли зміни до регіональної Програми розвитку лісового господарства та спрямували необхідні додаткові кошти з обласного бюджету для завершення впровадження електронного обліку деревини КП«Віноблагроліс».

Як наголосив Ігор Вдовенко, аби допомогти агролісогоспам виконати поставлені Урядом завдання та закупити необхідні комплекти обладнання на розгляд чергової сесії обласної ради буде запропоновано винесення «Програми розвитку лісового господарства Чернігівської області». Також наголошувалося, що для пошуку джерел фінансування системи обліку слід залучити об'єднані територіальні громади, орендарів лісових масивів.

Разом з тим, проблемним залишається питання запровадження системи обліку деревини інших лісокористувачів Чернігівщини, зокрема приватних підприємств. Також невизначеною є процедура електронного обліку лісосмуг і тисяч гектарів лісового фонду, які не входять до державних чи комунальних лісогосподарських підприємств.

Аби припинити політичні спекуляції про незаконну заготівлю деревини Ігор Вдовенко порекомендував лісівникам керуватися у своїй роботі принципами прозорості та відкритості, створювати на підприємствах наглядові ради та залучати громадськість.

Для активізації запровадження системи електронного обліку деревини обласною радою будуть ініційовані звернення до керівництва держави щодо необхідності законодавчого урегулювання низки невідкладних питань, а саме: ухвалення єдиної регламентованої законодавством процедури відведення лісосік, продовження перехідного періоду для запровадження системи електронного обліку деревини, часткове фінансування запланованих заходів з державного бюджету тощо.

 

Андрій Прокопенко: Для протидії незаконній вирубці лісів об’єднаємо зусилля із громадськістю

 
Також сьогодні, 20 січня, голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко провів нараду зі своїми заступниками Андрієм Подорваном та Олександром Савченком з приводу впровадження електронного обліку деревини у лісогосподарських підприємствах.

 

Нагадаємо, за дорученням Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, всі лісгоспи будь-якої форми власності мають перейти на єдину державну систему обліку деревини вже з 1 лютого цього року.

На Чернігівщині діючі державні лісогосподарські підприємства (їх всього 12) мають такий облік з 2012 року. З 1 листопада минулого року ним користується і Чернігівський військовий лісгосп.

Досі не перейшли на централізовану систему обліку деревини комунальне підприємство «Чернігівоблагроліс» обласної ради, яке об’єднує 18 дочірніх агролісогосподарських спеціалізованих підприємств, та приватні лісгоспи, що діють на території області. Керівники цих підприємств посилаються на відсутність обігових коштів для провадження обліку та подальшого обслуговування системи.

За наявними даними, значних коштів не потрібно. У державному підприємстві «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» запевняють, що орієнтовна вартість впровадження електронного обліку деревини для КП «Чернігівоблагроліс» становитиме 60-70 тисяч гривень  (замість обрахованих 15 мільйонів). У центрі також прорахували, що на першому етапі впровадження системи потрібно близько 5 тисяч гривень у розрахунку на 10 тисяч метрів кубічних заготовленої деревини.

— Електронний облік деревини — один із механізмів запобігання незаконним рубкам і тіньовому обігу лісоматеріалів. Тому всі лісгоспи працюватимуть у єдиній державній системі, як приватні, так і комунальні, зокрема КП «Чернігівоблагроліс»,  — наголосив Андрій Прокопенко. — Завдяки сучасним технологіям ми можемо спостерігати за зменшенням лісів майже в режимі реального часу. Масштаби вражають. Без наведення ладу в цій сфері через тридцять років ми взагалі можемо втратити наші ліси. Тому запрошую громадськість до контролю за вирубками лісів, щоб забезпечити нормальне лісовідновлення.

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"