Зміни та нововведення у виплатах за програмою «єВідновлення»


 

Жителі Чернігівської області, у яких повністю зруйноване житло через війну, тепер можуть одержати компенсацію за програмою «єВідновлення» для відбудови будинку на власній земельній ділянці. Заявку можна подати через «Дію» або у ЦНАПі, а виплата коштів відбуватиметься у два етапи – до і після звіту про роботи.

 

«Більш ніж два з половиною роки на Чернігівщині триває реалізація державної програми «єВідновлення» з надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло. За цей час громадяни подали понад сім тисяч заяв за різними видами компенсацій. З них 5820 заяв подано на проведення відновлювальних ремонтних робіт. Наразі сума таких нарахувань становить майже 400 мільйонів гривень. Ще певна кількість заяв знаходиться в роботі, – говорить в. о. начальника Управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня. – На отримання житлових сертифікатів за знищене житло в Чернігівській області наразі подано 1320 заяв. З них вже сформовано 834 сертифікати. Також є заяви і на компенсацію для самостійної відбудови: в області з поданих 270 сформовано відповідні суми для грошових компенсацій за 182 заяви. А це – близько 370 мільйонів гривень. В цілому динаміка подачі таких заяв кожного тижня збільшується. Більша частина їх вже опрацьована, решта перебуває на розгляді».

 

Зміни на отримання коштів на відбудову

 

Днями були відновлені виплати за відбудову повністю знищених об’єктів, що певний час були «на паузі». Для їх отримання людям потрібно виконати певні умови. Так, у Чернігівській області з тієї кількості людей, яким сформовані виплати за цим видом, більш ніж 30 виконали необхідні дії для отримання першого траншу в розмірі 50%.

«На початку квітня ці виплати вже відновилися, і заявники почали отримувати певні суми для відбудови. В нас по області трохи більше 30 людей, які виконали процесуальні дії, щоб отримати 50% від потрібної суми. Це переважно власники зруйнованих приватних будинків чи будинків дачного типу, – акцентує Сергій Куреня. – Хочу зазначити, що отримання цього виду компенсації передбачає вчинення заявником декількох обов’язкових дій. Це важливо, бо без наявності цих чинників компенсації не нарахують. Перше – має бути відкритий рахунок (актуальність якого треба перевірити) в одному з банків-партнерів, перелік яких можна знайти на офіційному сайті «єВідновлення».

Друге – після того, як заявник отримав рішення комісії про нарахування компенсації, він повинен припинити право власності на знищений об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Наступний обов’язковий пункт – це подача повідомлення про початок будівельних робіт. Тобто людина має, отримавши будівельний паспорт у відповідному органі містобудування та архітектури громади, подати повідомлення про початок будівельних робіт через ЦНАП, Дію чи Єдину державну електронну систему у сфері будівництва. Тільки за наявності цих факторів буде нарахована компенсація на відбудову на наявний електронний рахунок. Також вато розуміти, що такі рахунки можуть ставити на паузу. Тобто, якщо протягом року не відбувалося ніяких фінансових дій, банк може його поставити на паузу. Тому заявникам, які досить давно подавали заяви на таку компенсацію, їм все ж варто звернутися до банку і уточнити стан їх рахунку. І якщо все-таки виявиться, що рахунок був призупинений, його треба буде відновити. І відповідні відомості можна внести через відповідну комісію органів самоврядування».

Окрім вище вказаних дій, які заявник має зробити для отримання коштів на відбудову, потрібно буде ще й пройти верифікацію виконаних робіт. Її має здійснювати комісія відповідно до змін, внесених наприкінці минулого місяця до постанови КМУ № 600 від 30 травня 2023 року, що регулює питання надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

«Було трішки змінено механізм отримання компенсації за таким видом, як самостійна відбудова. Щоб отримати перший транш у розмірі 50%, заявник власним коштом має розробити проєктно-кошторисну документацію. Перший транш необхідно реалізувати протягом 18 місяців лише шляхом безготівкового розрахунку, тобто через термінали чи замовлення підрядних робіт. Знімати готівкою гроші людина не може, – пояснює голова ГО «Український голос громад» Руслан Марченко. – Після реалізації не менш ніж 90% цих коштів потрібно буде звернутися до комісії або подати повідомлення про готовність проходження проміжної верифікації через застосунок «Дія» чи ЦНАП. Комісія проводить верифікацію відповідно до розробленої проектно-кошторисної документації. Комісія в свою чергу звіряє цінову політику на роботу і закуплені матеріали, а також терміни виконання робіт. Потім надається висновок щодо доцільності виділення другого траншу (тобто решти 50% від виділеної суми, – Авт.). І вже після завершення всіх будівельних робіт має бути проведена технічна інвентаризація та введення будинку в експлуатацію. У протилежному випадку надані кошти підлягатимуть поверненню».

 

Прикордонні громади

 

Сьогодні через постійні обстріли російськими військами все частіше зазнають руйнування помешкання жителів прикордонних громад Чернігівщини. І постраждалі теж мають право на отримання компенсації за зруйноване житло через «єВідновлення» – за умови, що є змога обстежити їх помешкання.

«Робота “єВідновлення” на цих територіях не припиняється. Вона може призупинитися на той час, поки вони знаходяться в списку територій, де ведуться бойові дії. Але, як тільки їх виключать з цього списку, роботи відновляться, – пояснює чиновник. – Проте зараз люди, які мають повністю знищене житло на цих територіях, можуть претендувати на житловий сертифікат. У разі його отримання вони матимуть змогу придбати собі житло на тих територіях, де не ведуться бойові дії, але це можна зробити за умови можливості обстеження їхнього зруйнованого об’єкта».

 

Податки платить більше продавець, а не покупець

 

На отримання житлових сертифікатів за знищене житло в Чернігівській області було подано 1320 заяв. З них вже сформовано 834 сертифікати на загальну суму майже 1,2 мільярда гривень. Багато людей вже придбали собі житло чи в нашій області, чи за її межами. І хоча програма купівлі житла за житловим сертифікатом діє понад рік, досі є багато питань у сфері податків під час здійснення такої покупки.

«У 2025 році відбулися зміни в оподаткуванні операцій в нерухомості. Однією з ключових змін є збільшення військового збору. Проте людям, які купують житло за отриманими сертифікатами, варто пам’ятати, що вони сплачують лише один відсоток податку до Пенсійного фонду. Всі інші податкові навантаження «лягають» безпосередньо на продавця. Продавець при відчуженні свого об’єкта нерухомого майна повинен сплатити 1% внеску до Пенсійного фонду, 1% за нотаріальне посвідчення договору, а також військовий збір 5%. І саме тут дуже часто люди помиляються, вважаючи, що всі ці податки має сплачувати саме покупець. Та насправді це не так, – пояснює Руслан Марченко. – Водночас всі інші загальні витрати, як-от нотаріальні та рієлторські (за наявності) послуги може сплачувати як покупець, так і продавець. Або ж поділити їх порівну, за домовленістю. Ці витрати – поза сумою житлового сертифіката.

Також хочу наголосити, що окремо земельну ділянку, на якій не розташований об’єкт нерухомого майна, за житловий сертифікат купити не можна. Зараз також багато питань виникає щодо успадкування житлового сертифіката. Дійсно, законодавством така процедура передбачена. Проте тут потрібно розуміти, що людина отримує відповідне свідоцтво про право на спадщину, але наразі реалізувати його і забронювати по ньому кошти не можна. Тобто зараз неможливо буде реалізувати своє право на купівлю нерухомого майна за успадкованим сертифікатом. Також хочу наголосити: якщо людина отримує сертифікат по родинних зв’язках, то такий сертифікат не оподатковується. Проте якщо людина отримує його по заповіту, то він підлягає оподаткуванню».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"