«Це – знищення аграрної науки» –

у підприємств НААН забирають понад 135 тисяч гектарів землі


 

Не інакше, як знищенням аграрної науки називають проект Розпорядження Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про вилучення в підприємств Національної академії аграрних наук частини особливо цінних земель. Так, у науково-дослідних підприємств НААН планують забрати та передати в новостворене ДП «Резерв» 135,2 тисячі гектарів земель по всій Україні. Далі ці землі пустять «з молотка» на аукціонах. На Чернігівщині найбільше постраждають науково-дослідні установи, які дійсно займаються наукою та селекцією. Зокрема майже 700 гектарів земель із наявних однієї тисячі заберуть у Носівської селекційно-дослідної станції, яка на сьогодні налічує понад 70 сортів зернових, овочевих та технічних культур. Майже половину земель – 150 гектарів – заберуть у ДС «Маяк» – установа є провідною з дослідження малопоширених овочевих рослин різного напряму використання. Майже повністю – 98% від наявних земель – заберуть в Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва установа займається розробкою та впровадженням екологічно безпечних мікробних препаратів для сільськогосподарського виробництва та експортує свої препарати за кордон. Директор Інституту Анатолій Москаленко шокований намірами Уряду загнати аграрну науку в асфальт і прямо каже, що це не що інше, як її знищення. Якщо Уряду вдасться втілити в життя ці чорні наміри, то за кілька років Україна цілком і повністю втратить вітчизняну аграрну науку й буде залежати від іноземних компаній.

 

Державним катком – по найціннішому ресурсу нації!

 

Державний каток нещадно котиться особливо цінними землями Національної академії аграрних наук. Під шумок кровопролитної війни клептомани, котрі випадково опинилися на державних посадах, замислили забрати найцінніший ресурс української нації, який до цього не наважувався забрати ніхто – сотні тисяч гектарів земель, що належать державі Україна, згідно з планами Уряду Шмигаля, мають отримати нового власника. Мова йде про не просто про якісь там землі, а найкращі землі України, які свого часу держава відвела під науку. Відтак Уряд прагне брутально відібрати наукові землі й загнати їх за лаштунки Фонду державного майна та на скору руку створеного державного підприємства «Резерв». Перші ластівки, чи то пак торги суспільство мовчки проковтнуло, тож цього разу грають по-крупному: в НААН хочуть відібрати понад 135 тисяч гектарів!

Велике крадівництво особливо цінни земель

 

Аграрна наукова спільнота відповідні ініціативи Уряду вважає катастрофою і вже звернулась з відкритими листами на адресу керівників держави. Серед них – той самий Денис Шмигаль, який планує підписати розпорядження про вилучення з підприємств й інститутів НААН науково-дослідних полігонів. Цей проект документу гуляє мережею, і в ньому чорним по білому написано: «Відповідно до статей 92, 122, 123 та 149 Земельного кодексу України вилучити з постійного користування державних підприємств, установ земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та передати їх у постійне користування державному підприємству «Резерв» без зміни цільового призначення».

Те саме злощасне розпорядження

 

Ось що підготував знекровленій українській нації в час загострення ситуації на фронті та наступу Трампа на наші рідкоземельні корисні копалини Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль! Одним лише розчерком пера більшість наукових земельних активів держави передадуть фірмі «Роги та копита», такому собі нашвидкуруч зліпленому підприємству «Резерв». Уявіть собі: не встигла ще як слід висохнути друкарська фарба на цьому розпорядженні, як Фонд держмайна, за підписом Іванни Смачило, виступив з пропозицією максимально прискорити передачу земельних ділянок та просить погодити проект Шмигаля у триденний строк. Схоже на те, ми маємо справу з відкритим грабунком не тільки української науки, але й всієї держави! Хтось у високих владних кабінетах дуже поспішає, навипередки з ворогами та недоброчесними друзями, заволодіти українською землею, залишити українських аграріїв без власної наукової бази, брутально обікрасти весь народ. Зрозуміло, що терпіти таку наругу шоковані межами безцеремонності та злочинної вседозволеності влади щодо земельних активів України науковці не збираються.

 

В НААН забирають рештки з того, що ще не забрали

 

Президія Національної академії аграрних наук України своїм рішенням від 2 квітня 2025 року висловила велику стурбованість і категоричне заперечення щодо змісту окремих складових запропонованого проекту розпорядження, а саме: вилучення земельних ділянок національних наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємств НААН загальною площею 135,2 тисячі гектарів.

У відкритому листі до перших осіб держави говориться: «Особливістю аграрної науки є те, що вона вимагає значних майнових і земельних ресурсів для забезпечення якісних досліджень в різних ґрунтово-кліматичних зонах України. Тому обезземелення наукових установ Академії є кроком до знищення провідних наукових центрів держави... Україна – одна з найбільших аграрних держав Європи, і важко собі уявити, які будуть негативні наслідки через втрату провідних наукових шкіл, які формувалися впродовж багатьох десятиліть. Прогнозованим є те, що на українських полях будуть вирощуватись зарубіжні сорти i генномодифіковані гібриди сільськогосподарських культур, будуть використовуватися імпортні добрива, засоби захисту рослин, на фермах будуть утримуватись тварини порід закордонної селекції, застосовуватимуться імпортні кормові добавки та препарати ветеринарної медицини. Окрім того, відбудеться скорочення робочих місць, що призведе до соціального напруження в умовах війни та до підриву продовольчої та економічної безпеки нашої держави. Вітчизняне агропромислове виробництво стане повністю імпортозалежним».

Доцільно відмітити, що в НААН вже забрали майже половину з тих земель, як вона мала до початку великої війни з росією. Так, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 N 911-р «Про затвердження планів заходів з реформування Національної академії аграрних наук, Національної академії правових наук, Національної академії педагогічних наук на 2021 і 2022 роки» було проведено інвентаризацію і оптимізацію земельних ділянок наукових установ і підприємств НААН. Якщо станом на кінець грудня 2022 загальна площа землекористування становила 462,1 тис. га, зокрема сільськогосподарські угіддя – 409,1 тис. га, рілля – 366,7 тис. га, то у результаті «вжиття заходів з неухильного виконання доручень Уряду» було передано до сфери управління Фонду державного майна України 210,1 тис. га, зокрема ріллі – 166,1 тис. га. Таким чином, на початок 2025 року обсяг землекористування наукових установ і підприємств Академії становить 276,7 тис. га, зокрема рілля – 217,1 тисячі гектарів. З цих площ зараз хочуть забрати ще 135,2 тисячі гектарів!

 

На Чернігівщині найбільше постраждають три установи

 

Під цей каток великого земельного крадівництва потрапляє три науково-дослідні установи Чернігівщини – «Носівська дослідна станція», ДС «Маяк» й Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва. Якщо глянути в додатки проекту розпорядження, то Інститут втратить майже 98% земель, а це – переважно дослідні полігони.

Директор Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва Анатолій Москаленко

 

Директор установи Анатолій Москаленко про наміри забрати землю дізнався з повідомлення апарату Президії Національної академії аграрних наук України.

«Нам стало відомо, що Фонд державного майна України підготував та розіслав на погодження проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про вилучення і передачу у постійне користування без зміни цільового призначення», яким передбачено вилучення земельних ділянок в установ та державних підприємств відання НААН, зокрема по нашому Інституту –334,4442 гектара (97,69% загальної площі), – розповідає директор установи, член-кореспондент НААН. – Інститут є єдиною в Україні науковою установою подібного профілю, яка визначає основи державної і науково-технічної політики, організовує і проводить наукові дослідження в галузі сільськогосподарської мікробіології, сприяє впровадженню їхніх результатів у виробництво, координує наукові дослідження у цій сфері».

Якщо Уряду Шмигаля вдасться втілити свої наміри, то науково-дослідна установа втратить практично все.

За словами Анатолія Москаленка, основними земельними ділянками Інституту є дослідне поле площею 45 гектарів на території Киселівської сільської ради Чернігівського району та землі відділу наукового забезпечення агропромислового виробництва, площею 289,44 гектарів ріллі на території Кіптівської сільської ради в селі Прогрес Чернігівського району.

 

З фермерів зроблять науковців, а з науковців – безробітних

 

Дивно, але ці ділянки планують вилучити без зміни статусу – «науково-дослідна та педагогічна діяльність».

«Хто ж буде займатися науковою діяльністю? – риторично запитує Анатолій Москаленко. – Фермер чи агрохолдинг, який отримає цю землю? Уряд заганяє нас в асфальтну науку. Що буде далі – неважко здогадатись».

На переконання Анатолія Москаленка, якщо Інститут сільськогосподарської мікробіології втратить дослідні ділянки, то наукові працівники опиняться на вулиці, а з ними помре і селекція люпину.

«Буде знищено всі напрацювання за десятиліття. Вважайте, що через декілька років буде тільки іноземна селекція в аграрній державі Україна», – говорить директор Інституту.

Про розробку мікробіологічних препаратів без землі можна забути

Попри те, що держава в особі Уряду жодним чином не сприяє розвитку вітчизняної аграрної науки, тямущі директори установ змушені виступати водночас ринковими менеджерами. Так, Інститут сільськогосподарської мікробіології налагодив реалізацію власних препаратів за кордон і в цьому році відновив поставки в кілька європейських країн. До того ж установа виграла іноземний грант, який гарантує поставку унікального обладнання та сільгосптехніки. Наразі дії Уряду Шмигаля підривають довіру закордонних партнерів та ставлять на коліна аграрну науку.

«Я не побоюся цього слова: це – знищення аграрної науки, – каже доктор економічних наук і професор кафедри аграрної економіки Анатолій Москаленко. – Питання найближчих кількох років – і науки не буде!».

Наукова спільнота Національної академії аграрних наук України вже висловила своє обурення діями Фонду державного майна України щодо заволодіння земельними ресурсами державної власності, котрі входять до складу основного цілісного майнового комплексу державних підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні НААН. Прикро, що в час, коли наукові установи НААН успішно проходять чергову державну атестацію в Міністерстві освіти і науки України, Фонд державного майна України працює на знищення вітчизняної аграрної науки.

Якщо клептоманам з Кабміну та Фонду держмайна вдасться втілити в життя свої чорні задуми, то про вітчизняну селекцію можна назавжди забути, а величезні масиви з сотнями тисяч гектарів найродючіших у світі чорноземів опиняться в руках нових господарів життя. Чому нових? Вочевидь, не варто пояснювати, як проходять всі ці аукціони і хто дуже хоче наприкінці каденції забезпечити своє безбідне існування. Прикро, що за рахунок українського народу. Велике крадівництво простягнуло руки до найціннішого ресурсу української нації – землі, за яку вона воює.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"