«Наш вклад у перемогу України»


 

24 лютого 2022 року кардинально змінилось життя в Україні. Відповідним викликом для українців стала зміна звичайної мирної праці на необхідність адоптуватися до умов війни. До того ж, у всіх – і зовсім далеких від військової справи – сферах життя. Як прожив цей рік, зокрема, Чернігівський обласний історичний музей ім. В.В. Тарновського, нам розповів його директор Сергій Лаєвський.

 

– У дні облоги Чернігова які могли бути плани? Які задачі? Лише зберегти життя і музейну колекцію.

6 березня уламками міни, як впала безпосередньо на Валу, була пошкоджена будівля музею. А 11 березня неподалік Військово-історичного музею (вулиця Шевченка) розірвалися три бомби: у музеї вибило вікна, пошкодило обладнання. З першого дня широкомасштабного вторгнення «Садиба родини Лизогубів» у Седневі перебувала в окупації і також частково залишилася без вікон.

Під час облоги в будівлі музею на Валу в теплопункті (підвальна частина споруди) переховувалося понад 50 людей віком від 3 днів до 85 років, а персонал музею перебував як у підвалі, так і в приміщенні, не полишаючи справу порятунку культурних цінностей.

Будівля постраждала від вибуху

 

І зараз доступу до Військово-історичного музею, як і до іще однієї філії – «Лісограду» – немає.

Але це не означає, що війна зупинила музейну діяльність. Ні.

Міжнародні та українські організації надавали і продовжують надавати допомогу нашому музею: пакувальні матеріали, захисна плівка, стелажі, осушувачі, і багато чого іншого, необхідного для забезпечення збереження національного культурного надбання. У свою чергу музей допомагає іншим музеям Чернігівської області.

У будівлях поновлені вікна, проведені ремонтні роботи.

Крім цього – і це дуже важливо – ми зареєстрували Громадську організацію «Фонд збереження українських старожитностей», головна мета якої – сприяння розвитку музеїв, збереженню і відновленню раритетів та архітектурних, археологічних і інших історичних об’єктів. З її допомогою ми залучаємо благодійні кошти та реалізуємо грантові програми не тільки для нашого музею, а і для колег з інших регіонів.

Ми першими в Чернігові після його облоги почали активну виставкову діяльність в експозиційних залах нашого музею. Зараз таких виставок у нас п’ять. І навіть у такий час до нас завітало більше 12 тисяч відвідувачів, проведено 351 екскурсію.

Експонати з російсько-української війни

 

Так, зараз ми не можемо демонструвати оригінальні експонати, хоча іноді, під подію, показуємо їх. Музейники пішли іншим шляхом: було проведено 29 музейних зустрічей, презентації трьох музейних видань. Ми створили і розмістили на музейному ютуб-каналі 12 сюжетів: їх передивилося більше 6000 осіб з 25 країн світу. А ті 300 публікацій, що протягом року розміщалися на ФБ-сторінці музею, охопили 1,5 млн користувачів із 34 країн світу.

Продовжилася і наукова робота: 28 статей і повідомлень, дев’ять видань, участь у трьох десятках конференцій та семінарах свідчать про наполегливість наукових працівників.

Співробітники музею здійснили десять експедицій тими селами, які постраждали від бойових дій та окупантів: так збиралися і документувалися злочини російських військових. Частину зібраного відвідувачі можуть побачити на двох музейних виставках.

І так, протягом 2022 року ми приймали всіх безкоштовно.

При цьому не припиняли волонтерську роботу: плели маскувальні сітки, в’язали теплі шкарпетки, збирали гроші для ЗСУ і речі для постраждалих мешканців Чернігова.

І це наш вклад у перемогу України.

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"