На Чорній могилі охоронну дошку відновлено

Працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» відновили охоронну дошку на кургані Чорна могила, що розташований у Чернігові неподалік від Єлецького монастиря. За словами наукового співробітника заповідника Сергія Чернякова, відновили пам’ятну дошку за рахунок наукової установи, хоча курган не входить до охоронної зони Національного заповідника.

Кілька років поспіль кам’яна стела, розташована біля підніжжя кургану, на якій містилася інформація про історичну пам’ятку, стояла без відповідної таблички. Її зірвали вандали. На початку квітня співробітники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» за власний рахунок відновили охоронну дошку.

«А що робити, коли курган нікому не треба? – каже науковий співробітник заповідника Сергій Черняков. – Мусимо вкотре виступати в ролі волонтерів».

Курган Чорна могила є одним із найбільших в Україні давньоруських курганів Х століття, який зберігся до наших днів. Розміри кургану дійсно надзвичайні: діаметр 40 метрів, окружність 125 метрів, висота – 11 метрів. В давні часи його оточував рів шириною 7 метрів.

На думку багатьох авторитетних науковців, величина насипаного кургану підтверджує те, що в ньому було поховано князя. Адже більшого за площею і вищого – близько 10 метрів – князівського поховання не існувало.

Відповідно до усної народної містифікації, курган ототожнюють з «місцем поховання князя Чорного, засновника Чернігова».

За словами науковців, розмір кургану свідчить про те, що участь у похованні брало стільки людей, скільки в Чернігові бути просто не могло. Князя ховало мало не все Лівобережжя.

Цікавим також є факт, що раніше біля «Чорної Могили» був інший схожий поховальний насип «Курган Княжни Чорної», який знищили 1851 року.

Давньоруську пам’ятку досліджував уродженець Чернігівщини, відомий археолог Дмитро Самоквасов у 1870-х роках.

Нагадаємо, в середині березня на кургані Чорна могила невідомі встановили язичницький знак, руну «Требу». Як пояснюють історики, символ, котрий встановили на узвишші могили, є сімнадцятою руною германського алфавіту, котра означає «воїн».

Звинувачені у самоуправстві місцеві язичники одразу ж відреагували критикою на адресу тих, хто встановив незаконну споруду.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Сергія ЧЕРНЯКОВА

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"