АРМІЯ

Мобілізованих з усієї України вчать воювати в «Десні»

Майже п’ять тисяч мобілізованих з різних куточків України нині проходять спеціальний військовий вишкіл у 169 навчальному центрі Сухопутних військ Збройних Сил України, що в селищі Десна на Чернігівщині.

Кожен має свій термін навчання залежно від військового фаху. Наприклад, танкістів та артилеристів навчатимуть всього три тижні. Тих, хто в армії досі не був – півтора місяця. По завершенні навчання відправлять у військові частини.

 

Ще якихось півтора роки тому важко було повірити, що 169-й Навчальний центр Сухопутних військ переживе ще хоч одну зиму. Україна не мала потреби у такій масштабній базі підготовки військових кадрів. Центр поступово занепадав. Більшість казарм навіть вивели з експлуатації. Була ідея зовсім закрити Навчальний центр.

Але війна на сході внесла свої корективи. Минулого року «Десна» отримала друге дихання. Нині там навчають практично всьому, що потрібно на війні. На військовому полігоні працюють практично всі навчально-тренувальні місця: тактичне поле із смугою перешкод, танкодром для водіння бойової техніки і танкова директриса, де бійці вдосконалюють стрільбу з озброєння танка. Практикуються бійці і в стрільбі з автомата та гранатомета. Майже щодня вони проводять свій «робочий час» на стрільбищі.

Заступник командира навчального центру Едуард Москальов підопічних хвалить.

– Ми очікували гіршого, адже середній вік військовозобов’язаних – від 35-ти до 45-ти років, – cказав він. – Але це поповнення якісно краще за попереднє.

Андрію Кузьміву зі Львівщини 22 роки. Його готують у розвідники.

– Мама спочатку переживала, плакала. Тато сказав: раз треба, сину, то їдь, – розповідає майбутній розвідник. – Є страх, не бояться тільки дурні. Але головне – пережити перші обстріли.

З бійцями працюють досвідчені інструктори, котрі вже побували на Донбасі. Вони готують фахівців майже 100 спеціальностей сухопутних військ. Переважно це танкісти, навідники-оператори, розвідники, снайпери, механіки-водії.

– Інструкторами призначено військовослужбовців, які мають власний бойовий досвід, набутий в зоні АТО. На сьогодні понад 80% штатних військовослужбовців навчального центру такий досвід мають, – наголосив полковник Едуард Москальов. – Окрім того, залучені військові фахівці з усіх оперативних командувань, офіцери Генерального штабу та командування Сухопутних військ Збройних сил України, які також мають відповідний бойовий і фаховий досвід.

Серед найскладніших психологічних завдань – обкатка танками. Воно полягає в тому, що військові лягають у заздалегідь викопані схрони, а над ними проїжджає танк. Після проїзду солдати повинні швидко встати на ноги і влучно кинути у танк імпровізовану гранату.

Після розподілу в 169-й навчальний центр були спрямовані курсанти військових вузів України, які нині проходять стажування на сержантських посадах і на посадах командирів взводів. Таким чином у навчальному центрі проблема з комплектуванням постійним складом була вирішена. Додамо, що 169-й навчальний центр готує виключно рядовий склад. Офіцерський склад проходить підготовку при вищих навчальних закладах України.

Після навчань – обід. На таку кількість військовослужбовців кухарі з «Десни» не готували давно, проте швидко пристосувалися до нових обставин. Меню воїнів цілком влаштовує. А ось алкоголь в «Десні» – під суворою забороною. Дотримання «сухого закону» контролюють самі бійці.

В казармі для мобілізованих є все. На умови призовники не скаржаться. За їх словами, щоранку в казармах відбувається вологе прибирання. Зважаючи на те, що ще практично рік тому військове містечко збиралися закрити, з відремонтованих казарм тут тільки дві. Допомагали військовим доводити їх до ладу волонтери. Решту казарм обіцяють відремонтувати невдовзі.

Вражає настрій мобілізованих: всі рвуться на передову, аби допомогти хлопцям та звільнити українську землю від окупантів.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото: Олександр ШТУПУН

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"