БЕЗЗАКОННЯ

Лісова мафія почала відстріл охоронців лісу

Чернігівські лісівники опинилися сам на сам із озброєною до зубів та добре екіпірованою лісовою мафією. Бандити давно перейшли всі допустимі межі і вже не бояться навіть стріляти в охоронців лісу. Так, у Козелецькому лісництві знахабнілі від безкарності чорні лісоруби розстріляли автомобіль майстра лісу. Лісівник дивом залишився живим. Місцеві правоохоронці, виїхавши на місце пригоди, не побачили у нічній стрілянині загрози життю лісівника і порушили кримінальні провадження в частині незаконної порубки лісу та пошкодження майна. Кажуть, це не перший випадок крадіжки лісу. Деяких зловмисників вони навіть затримували з незаперечними доказами їхньої провини. Проте ніхто і досі не покараний.

У темній діброві стріляли по майстру

Майстер лісу Козелецького лісництва ДП «Остерське лісове господарство» Олег Онопрієнко демонструє кульові отвори, які пошкодили капот і двигун його легкового автомобіля. Після нічної пригоди, під час якої його ледь не застрелили, автівка стоїть під подвір’ям лісівника і чекає на обіцяну правоохоронцями експертизу.

У п’ятницю, дев’ятнадцятого лютого, Олег Онопрієнко помітив на ввіреній йому ділянці, обабіч траси Козелець – Бобровиця, два зрубаних дуба. Ще десять найкращих дубів діброви невідомі завчасно помітили, аби згодом зрубати. Майстер лісу одразу ж доповів про ситуацію своєму керівництву. Вирішили влаштувати на зловмисників засідку. Для цього лісівники організували неподалік від запланованої чорними лісорубами вирубки цілодобове чергування. У ніч на двадцяте лютого Олег Онопрієнко помітив на дорозі позашляховик, який зупинився і на мить погасив фари. Потім лісівник відчув приглушений удар по його автомобілю. Сумніви у тому, що по ньому стріляють, остаточно розвіялися, коли лісовий охоронець спробував завести машину. Двигун не запускався.

«Я мусив вибігти з автомобіля, оскільки невідомі продовжували стріляти в мій бік, – розповідає лісівник. – Стріляли, очевидно, з карабіна, оснащеного глушником, бо пострілів не було чути, лише хлопки. Можливо, зловмисники використовували ще й прилад нічного бачення, оскільки вони стріляли з відстані близько 200 метрів, в темряві, крізь дерева і доволі прицільно».

Однак в те місце вітрового скла, за яким зазвичай сидить водій, не влучили. Відстрілявшись, невідомі поїхали геть. Майстер лісу запам’ятав лише, що пересувалися вони на позашляховику світлого кольору. Він одразу ж зателефонував керівництву і повідомив про пригоду.

Директор державного підприємства «Остерське лісове господарство» Юрій Кравчук розповідає, що лісівники першими прибули на місце стрілянини. З’ясували, що стріляли невідомі зловмисники з дороги, однак гільз на місці пригоди не знайшли. Лісівники припускають, що імовірно стріляли професіонали, не виходячи з машини, щоб менше залишити слідів та доказів для експертизи.

Козелецькі правоохоронці спрацювали не так оперативно, як колеги Олега Онопрієнка. За словами Юрія Кравчука, у правоохоронців навіть не було транспорту аби виїхати на виклик. Довелося лісівникам підвозити слідчо-оперативну групу власним автомобілем.

Одночасно правоохоронці повідомили своїх колег про інцидент. За словами Юрія Кравчука, по дорозі до місця пригоди, біля села Данівка, автомобіль лісівників обігнав якийсь позашляховик із столичними номерами.

«Коли їх зупинили працівники ДАІ, то вони відмовилися відкрити багажник та почали втікати полями, – каже директор держлісгоспу. – Можливо, в багажнику була зброя. Інспектори зафіксували ці номери».

 

Дуб – на експорт!

Директор Остерського лісового господарства каже, що чорні лісоруби відчувають повну безкарність, бо не побоялися наступного дня після стрілянини спробувати забрати спиляні ними дуби.

«Раніше ми оберігали слабо доступні ділянки лісу від ймовірних вирубок за допомогою так званих «кішок» – залізних пристосувань, які пошкоджують шини автомобілів, – розповідає Юрій Кравчук. – Нині це вже нікого не зупиняє. Порушники заходять з металошукачами і знімають «кішки». Так, біля зрубаних дубів ми також поставили «кішки», але коли приїхав лісничий, їх вже не було, їх просто забрали. Очевидно, готувалися забрати спиляні дуби».

Директор держлісгоспу припускає, що ліс, ймовірно, хотіли вивезти на одну з приватних пилорам.

«Дуб заборонено експортувати, тому його везуть на переробку. Швидше за все з нього хотіли зробити дорогу ламель (дубову заготовку, – Авт.), – каже Юрій Кравчук. – Чорні лісоруби вибирають ті частини дуба, де немає сучків. Така деревина має попит за кордоном, її можна експортувати. Ціна за один кубометр таких заготовок коливається від 300 до 800 доларів».

Подібні випадки трапляються на території Остерського держлісгоспу не вперше. Так, минулого року лісівники зафіксували подібні випадки в Олишівському та Придеснянському лісництвах. Незважаючи на зафіксовані факти порушень, справи і досі не розкриті.

«По Придеснянському лісництву взагалі знайшли порушника, ліс, показали якою машиною возили, хто пиляв, але і понині ніхто не покараний, – обурюється Юрій Кравчук. – Чому гальмують? Бо все залежить від бажання чи небажання представників органів внутрішніх справ проводити розслідування».

 

Замість замаху на вбивство – пошкодження майна

Ситуацію із стріляниною і виїздом на місце події оперативної групи прокоментував заступник начальника Козелецького відділення Ніжинського відділу поліції майор Олексій Власенко.

Зокрема він повідомив, що про свої плани чергування лісівники поліцію не повідомляли. Майор повторив слово в слово сказане до того лісівниками про суть пригоди. Коли ж дійшло до деталей, то його пояснення не співпадали зі свідченнями потерпілих.

Олексій Власенко не заперечував того факту, що працівники ДАІ зупиняли позашляховик із столичними номерами, але…

«Від працівників ДАІ ніхто не втікав, – говорить правоохоронець. – Автомобіль зупинився, а потім поїхав. Ніхто нікого не переслідував. За ним почали їхати, але, самі розумієте, у них (працівників ДАІ, – Авт.) там машина яка, а у нас «Ланос» нещасний».

Олег Власенко також зазначив, що розстріляний автомобіль майстра лісу наразі перебуває на СТО. «Будемо витягувати кулю і проводити балістичну експертизу», – заявляє про плани слідства правоохоронець.

Як скоро це відбудеться, він не пояснив. Втім, зважаючи на те, що головний доказ (тобто автівка з кулями, – Авт.) стоїть не на СТО, як зазначав заступник начальника Козелецької поліції, а під ворітьми власника, то витягнути їх можуть і злочинці.

По цьому інциденту місцеві правоохоронці порушили дві кримінальні справи – незаконна порубка лісу і… пошкодження майна. Стрілянину по майстру лісу невідомими особами з вогнепальної зброї правоохоронці не розцінюють як замах на вбивство, а лише як пошкодження майна. Олексій Власенко каже, що кваліфікацію статті погоджено з районною прокуратурою. На запитання, чи знає він, що цілили саме в місце, де сидів водій, заступник начальника районного відділу поліції відповів: «Якби це був замах на життя, то мабуть не промахнулися б».

 

Беззбройні і безправні

Директор держлісгоспу бідкається, нині лісова охорона кинута сам на сам із озброєними до зубів чорними лісорубами та браконьєрами. Натомість охоронці лісу беззбройні та безправні. Увірені 450-1000 гектарів лісу, які припадають на одного лісівничого майстра, практично нереально обійти. Камери ж спостереження допомагають лишень фіксувати пожежі, проте не рятують від незаконної вирубки. Чорні лісоруби навчилися рубати ліс непомітно для очей сторонніх.

«Зазвичай вони приїздять за лісом о четвертій або п’ятій годині ранку, коли ще всі сплять, – каже Юрій Кравчук. – Спиляні дуби розпилюють на метрові колоди та вантажать у мікроавтобуси – так, щоб ніхто не здогадався».

Не сплять і браконьєри. Наближеність до столиці робить придеснянські ліси особливо привабливими для любителів сафарі. За словами директора держлісгоспу, зазвичай браконьєри приїздять вночі, можливо, з тепловізорами і нічною оптикою, з поводирів – обов’язково хтось із місцевих мисливців, який знається на звірячих стежках.

Запобігти зловмисникам можна озброївши лісівників, як це було раніше, або ухваливши зміни до кримінального кодексу, в яких посилити відповідальність за незаконну вирубку та браконьєрство. Подібні жорсткі норми успішно діють в сусідній Білорусі. Якщо ж цього не зробити, то українське Полісся невдовзі перетвориться на Безлісся, а оспівані у билинах столітні діброви залишаться тільки в спогадах наших батьків.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Миколи ТИЩЕНКА

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"