Копаю і плачу...
На українських городах і полях стартує велика вітчизняна кампанія: господарі копають картоплю. Я також вийшла з відром і лопатою. Копнула раз, вдруге, а бульба - як горох. Отакої! Посадила більше, ніж наросло. Копаю і плачу...
Зі мною журяться майже всі сусіди. Селяни нарікають, що такого врожаю картоплі вони не пам’ятають.
- Були роки, коли я з десяти соток вибирав до 80 мішків бульби, - каже дачник Юрій Сидоренко. - Під кожним стеблом було до п’ятнадцяти картоплин, великих і середніх. Цьогоріч посадив дванадцять мішків насіннєвої картоплі. Ще стебла не висохли, але дружина з цікавості вже викопала кілька кущиків. А там -двікартоплинки завбільшки з куряче яйце і ще три -як волоський горіх. У минулі роки бульби вистачало і нам, і для худоби, і на продаж. А нині аби на насіння було і ще два-три мішки до супу.
Тим часом пенсіонерка Віра Білоус із Чернігова докопує рядок:
- Ви тільки гляньте, навіть відра не накопала, картоплі мало, ще й уся дрібна. Усе, мабуть, через суху весну та спекотне літо. Навесні дощів було замало, і коріння посадженої картоплі не отримало достатньо вологи, щоб розростися. А влітку через брак дощів маленькі бульбочки, що нав’язалися, не мали змоги вирости. Отож урожай нинішнього сезону менший, ніж зазвичай. Скоріш за все, це призведе до підвищення цін на крохмалисту.
У прилучанина Василя Зайця також урожай поганенький. Картоплю вибирав на дачі зі знайомим. За день чоловіки зрівняли лопатами чималу площу, а картоплі накопали кілька мішків - переважно дрібної та середньої. Біля хати у господаря бульба трохи ліпше вродила. Отож на зиму його родині має вистачити.
Неврожай картоплі й там, де чорнозем. Приміром, на Ніжинщині та Варвинщині бараболя не така пишна і рясна, як торік, але й нею люди задоволені. Більшості городників продавати нічого, але на зиму та посадку буде.
У Шестовиці Чернігівського району люди називають жартома цьогорічну бульбу картоплею чері. Така ж дрібна, як і помідори.
Серед щасливих власників земельних ділянок, де крохмалиста вродила добре, чернігівець Григорій Лишофай:
- Я стільки перегною завіз на город, що хай би вона спробувала не вродити! Ось подивіться, скільки з одного кущика картоплин. Одна, дві три... двадцять п’ять! Гарненькі, чистенькі! У нас голоду точно не буде.
Іван Бондаренко з Трисвятської Слободи Чернігівського району щороку скуповує у селян картоплю і везе її до Одеси. Звідти на Чернігівщину завозить рибу, цибулю, кавуни та дині. Цього серпня бульбу забирав у людей у селах Корюків-ського району по три гривні п’ятдесят копійок за кілограм. Коли дістався міста на чорноморському узбережжі, дуже засмутився, адже, виявляється, одесити картоплю купують тут по три гривні, бо на Одещині вона добре вродила і її на базарах вдосталь. Чоловіку нічого не залишалося, як і самому знизити ціну, адже назад картоплю не повезеш.
Минулої суботи на ринках Чернігова картоплю вже продавали по шість гривень за кілограм. А ще тиждень тому вартість другого хліба коливалася в межах трьох - трьох з половиною гривень.
Джерело: Gorod.cn.ua