ЗАБУДОВА

Історичне передгороддя стародавнього Чернігова

забудовують всупереч закону та думці науковців

Частина історично-архітектурної спадщини Чернігова опинилася під загрозою знищення. На місці, де сходяться три історико-культурні охоронні зони, хочуть звести дві 5-поверхівки. Попри відсутність містобудівного обґрунтування, дозволів та погодження з науковцями, забудовник почав зводити фундамент одного з будинків якраз навпроти Єлецького монастиря – пам’ятки домонгольської доби, яка має національне значення.

На місці стародавнього могильника

Все почалося на початку червня, коли Чернігівська міськрада дозволила своєму комунальному підприємству «Чернігівбудінвест» затвердити проект землевідведення на вул. Князя Чорного, 4-а. Дозвіл передбачає ділянку 0,22 га. Депутати ще й надали забудовнику землю у постійне користування для будівництва багатоповерхового житла з об’єктами соцпризначення.

Першою засумнівалася у законності рішення обласна прокуратура. Після кількамісячної судової тяганини прокуратура остаточно провалила справу, програвши апеляцію щодо заборони будівництва біля монастиря. В часи судової тяганини забудовник, чернігівська фірма «Геліодор», укладає договір з археологами, які два місяці вели на місці майбутнього будівництва розкопки. По завершенні розкопок археологи відзвітували про свою роботу. За їхніми словами, вони виявили велику землянку – типову для Чернігова початку XIII століття. Розкопали побутові предммети, зокрема: кераміку, ножі, точильні бруси, фрагменти скляних браслетів, а також глиняний предмет, на якому зберігся давньослов’янський напис.

Це найбільш ранній комплекс на цій території. Саме там бере початок чернігівський могильник. Він охоплює територію близько 10 га. Проте такого роду знахідки знівелювали представники «Чернігівбудінвесту» – розпочали закладення фундаменту. Сама ж ділянка на вул. Князя Чорного, 4-а – це територія Національного архітектурно-історичного заповідника (НАІЗ) «Чернігів стародавній». З ним забудовник мав би погодити дозвіл на будівництво. Однак цього не сталося. КП почало будувати без погодження з відповідними органами, всупереч ДБН та чинному законодавству. Департамент культури Чернігівської ОДА не лише не погодив це будівництво, але й зробив припис, яким заборонив будь-які будівельні роботи.

Не лишився осторонь і «Чернігів стародавній». В НАІЗ заявили про порушення умов погодження проекту землеустрою, а також порушення чинного пам’яткоохоронного законодавства, зокрема Закону України «Про охорону культурної спадщини» та тимчасового порядку використання територій міста Чернігова.

– Ділянка розташована на території пам’ятки археології місцевого значення ІХ-ХVІІІ століть, передгороддя стародавнього Чернігова, яку взято на облік розпорядженням Чернігівської ОДА, – каже науковий співробітник заповідника Сергій Черняков. – Крім того, це охоронна археологічна зона № 2, затверджена рішенням міськради і територія заповідника «Чернігів стародавній». Будівництво в цій зоні проводиться без погодження з департаментом та заповідником, без дозволу на відновлення земельних робіт. До того ж археологічні дослідження проведені лише частково, не на всій території. Не укладено охоронного договору на частину пам’ятки археології – передгороддя стародавнього Чернігова.

Сергій Черняков переконаний, що в КП «Чернігівбудінвест» зумисне проігнорували умови погодження і провели земляні роботи в порушення законодавства.

– У цій зоні можна будувати до 15 метрів у висоту, – каже науковий співробітник Національного. – Проектом передбачено будівництво будинків, які вищі дозволеної висоти.

 

Науковці, влада та правоохоронці проти забудовника

На знак протесту місцеві громадські активісти та мешканці прилеглих будинків кілька разів валили огорожу навколо забудови, а працівники забудовника її підіймали. Зрештою всі сторони конфлікту спробували примирити в облдержадміністрації, зібравши експертів, активістів, міських чиновників та представників забудовника за «круглим столом». Першим своє ставлення до будівництва висловив генеральний директор «Чернігова стародавнього» Юрій Соболь. На його думку, міська архітектурно-будівна рада не мала б розглядати цей проект, бо до його розробки не було зроблено історико-містобудівного обґрунтування.

– Це будівництво незаконне! – емоційно заявив пан Соболь. – Проектна документація абсолютно не погоджена з жодним органом охорони культурної спадщини, зокрема з нашим заповідником.

За його словами, будь-які роботи у цій зоні – як ювелірна робота, кожен етап якої має бути під пильним наглядом науковців. Про це забув не лише забудовник, а й місцева влада.

З’ясувалося, що керівництво будівельно-архітектурного управління при міськраді тримало в руках проект всього один раз і то на обговоренні. Тобто до цього його ніхто не бачив і не затверджував. Є і ще низка порушень. А розробник проекту – дружина Віктора Бережного, профільного заступника чернігівського міського голови. У цьому зізнався сам забудовник.

– Автор проекту – Лариса Бережна, – сказав керівник «Геліодору» Лев Соронович.

Правники переконують, що за законом таку ситуацію можна розцінити як конфлікт інтересів. Може саме завдяки сімейному підряду проект на виконкомі так швидко і безболісно отримав погодження.

Попри це фахівців жодним чином не влаштовує проект двох 5-поверхівок. Проти забудови біля монастиря виступило й «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури». Воно вимагає негайного припинення будь-яких робіт на ділянці та притягнення до відповідальності винних у порушенні законодавства.

Представниця цього товариства в області Тамара Голинська зазначила: «Там накладаються три охоронні зони різного значення, але досить вагомі, щоб замислитися: чи варто там взагалі щось будувати. До того ж типові 5-поверхівки не вписуються в архітектурний ансамбль».

Обласна прокуратура цю справу веде з літа. Там заявляють, що проблеми значно глибші і стосуються вони кожного виділеного міською владою сантиметра землі.

– Постає питання законності виділення землі взагалі, – каже прокурор Лілія Федорченко. – Ми вважаємо, що всі проблеми в Чернігові породжує наше комунальне підприємство «Чернігівбудінвест», через яке виділяють землю без конкурсів та аукціонів. Як наслідок, забудовник отримує проблемну землю, потім шукає інвестора, а потім до прокуратури зі скаргами йде натовп людей. Проблем буде набагато менше, коли забудовник і замовник будуть представлені однією особою.

У міліції були не такі емоційні. Заступник начальника УМВС в області Олександр Потапенко зазначив, що органи відкрили і розслідують кримінальне провадження щодо передачі ділянки під забудову в районі Єлецького монастиря.

– Остаточні висновки робити зарано, бо немає результатів деяких експертиз, – сказав він. – Цю справу ведуть найкращі слідчі міського відділу, і після завершення розслідування остаточний висновок буде оприлюднено.

 

«Повітря» за ціною квартир

Забудовник всі закиди, звісно, відкидає. Заступник директора «Чернігівбудінвесту» Олександр Сердюк каже, що все законно. Директор будівельної фірми «Гелідор» Лев Соронович переконує, що будівництво законне, адже було проведено археологічні дослідження.

Примирити сторони намагався перший заступник голови Чернігівської ОДА Леонід Сахневич, який обіцяв найближчим часом ще раз всіх зібрати і разом шукати вихід із ситуації. За його пропозицією після гарячих дискусій було прийняте рішення про призупинення будь-яких будівельних робіт на вказаній ділянці до отримання повного пакету історико-містобудівного обґрунтування з Міністерства культури України.

Попри рішення експерти не вірять у цілковите припинення будівництва. Впевненості додають слова забудовника.

– Я вже в цьому будинку продав 30 квартир, – заявив пан Соронович. – Люди підписали зі мною договір і внесли завдаток.

До цього Лев Соронович публічно неодноразово обіцяв звернутися до Європейського суду у випадку заборони будувати на цій ділянці. Аби не втратити остаточно історію Сіверщини, в обласній адміністрації запропонували розробити програму захисту історичних пам’яток.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"