Хочуть закрити пресі рота, а людям очі
Коаліція «Слуг народу» та екс-регіоналів з груп «Довіра», ОПЗЖ та «Відновлення України» проштовхують законопроект про тиск на журналістів та їхні джерела. Це – законопроект № 10242, котрий передбачає від двох до восьми років ув’язнення за розголошення даних із державних реєстрів. В нинішній редакції у другому читанні в парламенті його не підтримали і відправили на доопрацювання. За покарання у вигляді восьми років тюрми для журналістів, що розголошують негласні дані про майно, цінні покупки чи закордонні поїздки можновладців, проголосувало 213 народних обранців. «За» голосували всі нардепи від Чернігівщини, крім одного, який був відсутній у залі.
Бджоли проти меду?
Якщо журналіст проб’є по базі чергового посадового власника нового «рендж ровера» 2024 року, отримає тяжкий злочин, 8 років, і не отримає захисту як викривач корупції. Коли журналіст опублікує дані про перетин кордону черговим втомленим війною депутатом – отримає тяжкий злочин і не отримає захисту як викривач. Колишні регіонали Мамка, Бужанський, Іонушас і ко зареєстрували законопроект № 10242, який начебто має захистити українських військових та топ-посадовців від росіян. Натиснути кнопку «За» у другому читанні не посоромились 213 пальців, серед яких всі нардепи від Чернігівщини, окрім Валерія Дубіля з «Батьківщини», який банально прогуляв сесійне засідання.
Значна кількість нардепів, які голосували за прирівняння до розряду тяжких кримінальних злочинів публікацію даних з реєстрів, є фігурантами журналістських розслідувань, про поїздки яких за кордон чи дорогі придбання під час війни навряд чи реально було дізнатись з відкритих джерел.
Зокрема, карати журналістів та їхні джерела за публікацію інформації з закритих реєстрів, хочуть такі нардепи: Геннадій Касай («Cлуга Народу»), родина якого, як виявили «Схеми», накупила квартир у Дубаї на понад один мільйон доларів. Голосував за 10242 і «слуга» Андрій Клочко, родичі якого, за даними BIHUS.Info, за роки його депутатства скупили майна на понад 20 мільйонів гривень, а 70-річна мама придбала новеньку «Теслу». «За» голосував і Роман Іванісов (колишній «слуга»): BIHUS.Info писали про квартири у елітному ЖК та дорогі авто, а також про 12 мільйонів гривень від матері, яка зареєструвала російський ФОП. Не проти посадити в тюрму пронирливих папараці і колишній «слуга» Богдан Торохтій: про його численні дорогі придбання та приховані поїздки за кордон вже після 2022 року писали BIHUS.Info.
Серед голосувальників і нардеп Суто Мамоян (ОПЗЖ), родина якого лише за 2022 рік придбала 13 авто на суму понад 1,3 мільйона доларів. В цій обоймі і Сергій Льовочкін (ОПЗЖ), який, за даними «Схем», на початку вторгнення впродовж 5 місяців тримав оборону проти агресора на родинній віллі на півдні Франції. Разом із Льовочкіним тиснув зелену кнопку і його колега по партії Григорій Суркіс, який, за інформацією «Української правди», покинув Україну на третій день вторгнення з незадекларованими 17,6 мільйона доларів. Згодом Льовочкін і Суркіс неодноразово покидали територію України, щоб, зокрема, побувати на матчах київського «Динамо».
Тюрма за незручну правду
Журналіст «Української правди» Михайло Ткач, розслідування якого читають далеко за межами нашої країни і після яких часто летять голови корупціонерів, розкритикував законопроект співавторства ОПЗЖ-нардепів.
Він переконаний, що статті 361 та 361-2 Кримінального кодексу України навіть у вже існуючому вигляді створюють загрозу для викривачів корупції. Адже навіть у разі, якщо суд визнає, що інформація, яку вони розголошують, є суспільно необхідною, вони можуть бути піддані кримінальному переслідуванню.
«Це створює страх серед тих, хто викриває корупційні схеми та зловживання владою. Це також порушує захист від кримінального переслідування, передбачений Законами України «Про інформацію» та «Право на доступ до публічної інформації» за розголошення інформації з обмеженим доступом, – пише Михайло Ткач. – Законопроект 10242, який видозмінює ці статті, ще більше посилює цю проблему. Він посилює кримінальну відповідальність під час війни у той час за розголошення даних з державних реєстрів (зараз покарання за злочин (ст. 362-1 КК) – 2 роки ув’язнення, і за певних обтяжуючих обставин – 5 років ув’язнення) і пропонує покарання у вигляді 8 років ув’язнення. В той же час звільнення від відповідальності викривачів корупції взагалі не передбачено».
Інша проблема, на думку журналіста-викривача, полягає в тому, що, збільшуючи покарання до 8 років позбавлення волі, парламент автоматично перетворює цей злочин на тяжкий, тоді як зараз він є нетяжкий.
«Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє проводити негласні слідчі дії (стеження та прослуховування) саме за тяжкими та особливо тяжкими злочинами. В підсумку це надасть можливості правоохоронцям масштабно посилити контроль за джерелами журналістів та самими журналістами. Тому найкращим варіантом є відмова від цього законопроекту. Вдосконалення відповідальності за такі факти можна розглядати виключно в сукупності з механізмом захисту викривачів», – переконаний Михайло Ткач.
Законопроект вже піддали критиці низка потужних недійних організацій, в тому числі і міжнародна неурядова організація «Amnesty International». На їх думку, ухвалення цього закону сприятиме зростанню рівня корупції та є натиском на свободу преси.
Хто голосував від Чернігівщини?
«За» «внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем» в другому читанні голосували всі «Слуги народу» від Чернігівщини. Зокрема, це Олег Семінський (мажоритарник, 205 округ, Чернігів), прилучанин Павло Халімон, Валерій Зуб (мажоритарник, 209 округ), менянин Олександр Сова, Максим Зуєв (мажоритарник, 207 округ), чернігівець Сергій Гривко.
З групи колишніх регіоналів «Довіра» схвалює посилення покарання для журналістів мандаторій Борис Приходько (210 виборчий округ). Приходько, як відомо, негласно фінансує на Чернігівщині заборонену партію «Наш Край» і є фігурантом кримінального провадження про розкрадання 2,061 мільярда гривень з ПАТ «Аграрний фонд».
З проросійської групи «Відновлення України» «за» те, щоб приховати від людей розкішне життя, голосував Анатолій Гунько (208 одномандатний округ). Нагадаємо, що наразі тривають суди у справі щодо Анатолія Гунька, а саме підозри в отриманні нардепом хабара у 85 тисяч доларів за передачу в оренду землі Національної академії аграрних наук України. Через кілька днів після затримання Гунька його виключили з фракції «Слуга народу». Наразі депутат вийшов з СІЗО, за нього внесли заставу у розмірі 10 мільйонів гривень.
Не голосував, як зазначалося вище, лише прилучанин від «партії жінки з косою» Валерій Дубіль, його банально не було в сесійній залі.
Як виправдовуються мандаторії?
У коментарі «Суспільному» нардепи з Чернігівщини розповіли, чому голосували «за» та як вони це аргументують.
Зі слів нардепа від «Слуги народу» Максима Зуєва, він поки не чув, що в цьому законопроекті є певні проблеми, але зізнався, що голосує так, як скаже партія. Все, як при більшовиках: «партия сказала: “надо!”, комсомол ответил:“есть!”».
«…програму, котру дає нам наша партія і фракція, ми її голосуємо. Якщо там виявиться щось сумнівне, то, звісно, стане питання або ветування, або постанови про зняття з розгляду. Тому подивимося, як воно буде», – сказав Зуєв.
Анатолій Гунько з депутатської групи «Відновлення України» не заперечує, що цей законопроект може вплинути на роботу українських журналістів, але вважає кримінальне переслідування правильним кроком. Мовляв, немає чого надокучливим журналістам публікувати дані з реєстрів.
«У нас людина стає винуватою після вироку суду. Але у нас преса, журналісти, які не мають юридичної освіти, роблять висновки із якихось документів. Наприклад, документ про обшук можуть взяти з реєстру, а він може стосуватися взагалі не тієї людини, щодо якої цей обшук провели».
«Слуга» Сергій Гривко взагалі вважає, що цей законопроект є архіважливим, особливо в умовах воєнного стану.
«Я наголошую на несанкціонованому втручанні в реєстри, ось цього не має бути. Є певна чутлива інформація, яку не потрібно розголошувати. У нас дуже багато реєстрів, якщо не помиляюсь, то близько 350, тому, щоб їх несанкціоновано не використовували. Адже їхнє використання поза законом може слугувати й підтримкою для ворогів у інформаційно-психологічних операціях, аби нашкодити людям безпосередньо, наприклад, військовим… Я розумію розслідувачів, їх мотив, але ж іде війна. Якби не вона, то, можливо, я б ще вагався в ухваленні рішення, але не зараз».
Узагальнюючи коментарі нардепів, складається враження, що їх до нас доставили «Новою поштою» з іншої планети. Бо як може захищати Україну законопроект авторства проросійських депутатів? Невже представники українського народу в парламенті дійсно вважають, що якщо журналістам заборонять публікувати дані з реєстрів, то це позитивно вплине на обороноздатність країни? Невже можливості ворожої розвідки менші, ніж в українських журналістів? А, може, просто знахабнілі від безкарності корупціонери і надалі хочуть обкрадати країну в розпал війни, тільки тепер ще й хочуть заткнути рота незалежній пресі, яка доносить до людей правду? Скидається на те, що так воно і є.
Віталій НАЗАРЕНКО