Електронний підпис, електронний ключ і сертифікат: кому потрібні і де взяти?
Якщо раніше, аби підписати документ навіть державного значення, потрібні були чорнило і печатка, то зараз — електронний підпис, електронний ключ і сертифікат.
Досі користуєтесь особистим підписом із хитромудрими вензелями, щоб його ніхто не підробив? Забудьте. У цифрову епоху особистий підпис виглядає отак — і ніхто не підробить, запевняють в державній фіскальній службі.
Олександр Кулик, завідувач сектору реєстрації користувачів при ГУ ДФС в області : «Це цифровий файл, який дасть можливість ідентифікувати вас за допомогою криптографічних перетворень — ви за допомогою програмного забезпечення накладаєте цей підпис на електронний документ, при ідентифікації можна сказати, що цей документ підписали саме ви».
Якщо раніше цифровий електронний підпис потрібен буз здебільшого для подання електронної звітності, в тому числі юридичної чи фінансової, то тепер він стане офіційним атрибутом і держслужбовців місцевого самоврядування — вже найближчим часом декларуватимуть свої доходи в електронному вигляді, підписуючи електронним підписом. Крім того, він може допомогти уникнути зайвої бюрократичної тяганини і звичайним людям — фізичним особам.
Олег Кулик : «Багато державних установ, щоб зменшити навантаження на людей і кількість необхідних документів, дають доступ до реєстрів — Міністерство юстиції, або про майновий стан — ці дані можна отримати за допомогою електронного підпису. Фізичні особи можуть отримати довідки, не виходячи з дому в будь-який час: зайшли на сайт, зробили запит — прийшов витяг».
«Видають» електронні ключі центри їх сертифікації — є приватні, є державні. Один з них — акредитований центр сертифікації ключів Державної фіскальної служби, його відділення є в Чернігівській та Прилуцькій податкових. Там отримати електронний підпис можна безкоштовно, подавши пакет ідентифікуючих документів — для фізичних осіб це паспорт, податковий код і заповнена реєстраційна картка.
Олександр Кулик : «Це займає 10 хвилин».
Фактично, електронний підпис — це унікальний криптографічний код, і «підписатись» ним може лише власник за допомогою ключа. Генеруються підпис і ключ теж самим власником за окремим комп’ютером і в окремій кімнаті, і зберігаються на цифровий носій — флешку або диск. На них створюються відповідні сертифікати, які є у вільному доступі на сайті центру сертифікації ключів. За сертифікатом можна перевірити дійсність підпису. Крім того, кажуть фахівці, електронний підпис страхує від підробки документу вже після його підписання.
Олександр Кулик : «Підтвердження цілісності документу — хто і що підписував, коли, і унеможливлення зміни документу. Будь-яку документацію, яку ви відправляєте в електронному вигляді, можна убезпечити — шифруєте на отримувача, і лише вона може за своїм цифровим підписом відкрити».
Джерело: «Сівер-центр»