Діти в умовах воєнних дій та збройних конфліктів

Збройний конфлікт, що виник на територіях Донецької та Луганської областей України змусив країну мобілізуватися. Велика кількість ініціатив самоорганізувалися в умовах проведення антитерористичної операції, агресії з боку Російської Федерації. Всі сили було скоординовано і направлено на забезпечення української армії необхідним одягом, військовим інвентарем, шоломами, бронежилетами, медикаментами та засобами особистої гігієни.

Однак, люди, що мусили виїхати з зони проведення антитерористичної операції, стали уразливими категоріями населення. Цілі родини, самотні люди, люди похилого віку були змушені покинути дім і виїхати у безпечну місцевість. Але залишились й ті, хто не покинув оселі. Залишились діти, які наразі потребують захисту і соціальної підтримки.

У зв’язку з набранням 21 лютого 2016 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» внесено відповідні зміни та доповнення до Закону України «Про охорону дитинства». Зокрема змінено редакцію статті 30 цього нормативно-правового акта та доповнено його статтею 30¹.

Зміст статті 30 визначає імперативну норму Закону щодо  заборони участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах. Тобто законодавчо визначена чітка заборона участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, включаючи: вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання дітей з метою використання у збройних конфліктах інших держав або насильницьких діях, спрямованих на повалення державної влади чи порушення територіальної цілісності, а також використання дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, залучення та/або втягування дітей до не передбачених законами України воєнізованих чи збройних формувань, пропаганди війни.

Державою здійснюється робота по запобіганню вербування та використання дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, виявленню завербованих дітей та звільненню їх від військової служби.

Забезпечується проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо захисту дітей від участі у воєнних діях і збройних конфліктах, заохочення суспільства, громадських об’єднань та неурядових організації, а також засобів масової інформації до просвітницької роботи серед дітей, їхніх батьків, інших законних представників.

Проводяться всі необхідні заходи для захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, догляду за ними та возз’єднання їх із членами сім’ї, включаючи розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон.

Усі дії стосовно захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, здійснюються відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.

Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування першочергово проводять відселення дітей, які опинилися чи можуть опинитися у зоні воєнних дій чи збройних конфліктів, до безпечних районів. Відселення дітей проводиться разом з батьками, законними представниками або, за їхньою згодою, без супроводження чи з іншими особами.

Міністерство соціальної політики України, здійснює заходи, спрямовані на возз’єднання дитини з сім’єю. Міністерство внутрішніх справ України, здійснює заходи з встановлення місцезнаходження членів сім’ї дитини, сприяє пошукам, що здійснюються членами сім’ї, громадськими, благодійними, волонтерськими, гуманітарними організаціями та фондами, що беруть участь у возз’єднанні сімей.

Міністерство соціальної політики України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство охорони здоров'я України, створюють умови для медичної, психологічної, педагогічної реабілітації та соціальної реінтеграції дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем реєстрації дитини як внутрішньо переміщеної особи. Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, визначається Кабінетом Міністрів України.

 

Головний спеціаліст сектору зв’язків з громадськістю Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Марія Плетінь

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"