Час платити за «зайві» квадратні метри
За кожен «зайвий» квадратний метр понад встановлену норму українцям потрібно заплатити податок на нерухомість. Закон передбачає, що ви повинні заплатити державі, якщо маєте у власності квартиру площею понад 60 квадратів або житловий будинок більше 120 квадратів. Якщо у власності є різні об’єкти житлової нерухомості, то податок стягується при загальній їх площі не менше 180 квадратів. Платити доведеться за кожен квадратний метр понад цю норму. Термін сплати податку визначено законом: 60 днів з моменту отримання повідомлення від ДФС, яке платники податків повинні знайти в своїй поштовій скриньці разом з квитанціями на оплату комунальних послуг.
Хто і скільки заплатить
Податок на нерухомість є обов’язковим для тих фізичних осіб, у володінні яких є, по-перше, квартира більше 60 квадратів, по-друге, житловий будинок більше 120 квадратів, по-третє, різні типи об’єктів житлової нерухомості та їх частини при одночасній власності більш 180 квадратів. Податок нараховується на «зайві» квадратні метри. Тобто, якщо ваша квартира має площу 65 квадратів, то податок нараховується лише на 5 квадратів.
Цього року фізичні особи повинні платити податок за 2017 рік, виходячи з розміру мінімальної зарплати в 3200 гривень, але при цьому, відповідно до пунктів 266.5.1 і 266.5 статті 266 Податкового кодексу України, ставка податку визначена на рівні не більше 1,5% мінімальної зарплати. Ставка податку на нерухомість за 1 квадратний метр визначається для кожного населеного пункту органами місцевої влади. Законом встановлено максимум, вище якого органи місцевої влади не можуть піднімати ставку. Максимальна вартість 1 оподатковуваного квадратного метра в Україні в 2018 році складе (0,015 х 3 200) = 48 гривень.
У Чернігові діє ставка 0,375%, тобто за один квадратний метр понад норму потрібно буде заплатити 12 гривень (0,375% х 3200 грн =12 грн. за 1 кв. м).
Тим «щасливчикам», які мають у власності квартиру понад 300 квадратів чи будинок понад 500 квадратів, встановлена незмінна сума податку. За один такий об’єкт доведеться платити 25 тисяч гривень на рік, а якщо у власності і будинок, і квартира з такими шикарними квадратними метрами, то за них доведеться викласти 50 тисяч на рік.
Податком на нерухомість не обкладаються дитячі будинки сімейного типу; будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств; будівлі, які використовуються для надання освітніх послуг; санаторно-курортні об’єкти і подібні.
Також якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і не поділений між ними в натурі, – платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.
Коли платити податок на нерухомість
Заплатити податки потрібно протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення, яке відправляється замовним листом і має прийти з 1 липня. Термін, за який ви маєте заплатити, починається з моменту отримання листа. Та якщо з якихось причин людина не забере лист, то він вертається до фіскальної служби, а повідомлення вважається врученим.
Незнання законів не звільняє від відповідальності. Тобто платити доведеться, навіть якщо і не отримав квитанції особисто. Тому у фіскальній службі закликають людей, якщо вони з якоїсь причини не отримали повідомлення про сплату податку на нерухомість, а площі вашої нерухомості підпадають під оподатковувані квадратні метри, варто звернутися в місцеві органи ДФС. Тому що в будь-якому разі цей податок сплатити доведеться. Тим більше, що закон передбачає штрафи не тільки за несплату податку, а за порушення термінів.
Українські податки і світова практика
У світовій практиці податок на нерухомість є частиною оподаткування багатьох країн. В Євросоюзі податку на нерухомість немає тільки на Мальті і в Ірландії.
Найбільш поширеним методом нарахування податку є його розрахунок від кадастрової вартості нерухомості, яка нижча за ринкову. В Україні податок нараховується на квадратні метри, як в Польщі, Словаччині, Чехії та частково в Угорщині.
Є ще й третій метод, який працює у Великобританії та Франції, де існує фіксована плата, розмір якої встановлюють муніципалітети. В середньому європейці платять податок на нерухомість 100-400 євро в рік.
Марія ПУЧИНЕЦЬ